köy tarihi

TEMELLİ (Ammara) KÖYÜ
köy isminin 3 anlamı var...1) A'MARA:yılanlar diyarı 2) A'MERA:kahramanlar diyarı 3) E'MARA:yiğit malı

Temelli köyü Dargeçit'in doğusunda olup, yaklaşık olarak 15 km mesafededir. Köyün doğusunda Kartalkaya, batısında Karabayır, güneyinde Ilısu, kuzeyinde ise yoncalı köyü bulunmaktadır.200 haneden oluşan köy 1280 nufusa sahiptir. Köyün Kayapınar (Derişk) adında bir mezrası bulunmaktadır.

Köyün başlıca geçim kaynakları tarım, hayvancılık ve fıstık yetiştiriciliğidir. Son zaman
larda köydeki kaynakların yetersiz oluşundan dolayı köyün dışarıya olan göç oranında büyük bir artış görülmüştür. Köyde minaresiz bir cami, 2 derslik 1 okul, kapalı bir sağlık ocağı ve birde karakolu bulunmaktadır. Köyde önemli eksiklerden bir tanesi su'dur. Köyün kadınları köye yaklaşık olarak 1 kilometre mesafedeki tek çeşmeden su ihtiyaçlarını karşılamaktadır.

Köy dik bir yamaca kurulmuştur. Genelde yükler at yada eşek sırtında taşınmaktadır. Köy Dicle Nehrine nazır 5 km, kurulacak olan Ilısu Barajına ise 7 km uzaklıktadır. Barajın su toplamaya başlaması ile köye ait tarım arazileri'nin yaklaşık olarak %80 baraj gölünün içinde kalacaktır. Köyden Dargeçit ilçesine düzenli olarak 3 adet minübüs çalışmaktadır.

5 Ekim 2012 Cuma

amara.gerboran.kudbeddin1 yorum: